Zawsze marzyłem o wizycie w Rosji. Sam nie wiem, co tak mocno od najmłodszych lat fascynowało mnie w tym ogromnym kraju, który wielu bardziej odstrasza niż przyciąga. Na pewno chciałem zobaczyć jedną z legendarnych rosyjskich metropolii. Jako miłośnik historii lubię odwiedzać ważne miejsca. Dawny Leningrad jest poniekąd wielkim pomnikiem i świadkiem wielu dziejowych wydarzeń. Niestety, obecna polityka wizowa nie ułatwia organizacji wycieczki do Rosji. Wycieczka do Sankt Petersburga jest jednak warta poniesionych kosztów.

Sankt Petersburg – wycieczka na własną rękę

Nie lubimy „komercyjnych” wypadów. Może kiedyś spróbujemy opcji all inclusive, ale na ten moment nie wyobrażam sobie tego rodzaju wyjazdu. Nasz budżet podróżny również. Wycieczka do Sankt Petersburga w nie była zwykłym wyjazdem na urlop do Rosji. Pobyt w FR traktujemy bardziej w kategorii odwiedzin u naszych rosyjskich przyjaciół, których poznaliśmy podczas podróży do Czarnogóry w 2015 roku. Wówczas spotkaliśmy na swojej drodze Władimira i Viktorię. Rok później poznaliśmy siostrę Władimira – Anastazję, a także jego mamę – Ludmiłę.

Rosyjska gościnność nie różni się za bardzo od tej polskiej. Mówiąc krótko – potraktowano nas jak rodzinę, zapewniono nocleg i wyżywienie. Cała czwórka wykorzystała swój wolny czas, aby pokazać nam Petersburg, którego w trakcie zorganizowanej wycieczki nie mielibyśmy okazji poznać.

Sankt Petersburg wycieczka
Na zdjęciu zabrakło Anastazji.

W Rosji spędziliśmy tydzień. Na termin odwiedzin celowo wybraliśmy sierpień 2018 roku. Było to tuż po Mistrzostwach Świata w Piłce Nożnej. Z racji owej imprezy sportowej nie zdecydowaliśmy się na wyjazd pomiędzy połową maja a połową lipca, kiedy w Petersburgu mają miejsce tzw. białe noce. Pozostaje liczyć, że co się odwlecze, to nie uciecze.

W tym wpisie opowiem Ci, jak zorganizować wycieczkę do Petersburga na własną rękę. Niestety, sytuacja geopolityczna sprawia, że jakakolwiek wyjazd do Rosji wymaga pewnego zachodu i trochę kosztuje. Na zachętę podrzucam pamiątkowy filmik z „Russian Week”.

Sankt Petersburg – wycieczka, a wiza do Rosji

Chcąc wybrać się na wycieczkę do Sankt Petersburga, musisz mieć wizę do Rosji oraz ubezpieczenie zdrowotne na kwotę 30 000 €. Inaczej się właściwie nie da. My uzyskaliśmy wizę turystyczną. Dokument można uzyskać na dwa sposoby. Pierwszy to załatwienie wszystkiego na własną rękę. Od razu mówię, że to droga dla najbardziej upartych, którzy nie boją się starcia z machiną biurokracji i mają mnóstwo czasu. Sami postawiliśmy na łatwiejszą opcję – biuro pośrednictwa wizowego.

Biuro Wiza Szybko spisało się na medal. Za niewielką opłatą pracownicy firmy załatwiają za Ciebie wszystkie formalności. Jak wygląda otrzymanie wizy do Rosji? Wypełniasz wniosek online, następnie otrzymujesz maila potwierdzającego oraz weryfikujesz poprawność dokumentu. Na kolejnym etapie wysyłasz kurierem swój paszport i opłacasz fakturę. Po kilku dniach otrzymujesz wszystko z powrotem. Nieprawdaż, że proste?

Sankt Petersburg wycieczka

Łączny koszt uzyskania wizy do Rosji dla jednej osoby to ok. 470 zł (plus koszt przesyłki kurierskiej). Podana kwota zawiera już wspomniane wcześniej ubezpieczenie. Niestety, tania wiza do Rosji nie istnieje.

Dlaczego warto korzystać z oferty biura? Po pierwsze oszczędzasz czas. Kolejna kwestia to zawiłości proceduralne. Wiza do Rosji ma wiele obostrzeń – a co za tym idzie – nietrudno o pomyłkę podczas wypełniania wniosku czy błąd w wymaganych załącznikach.

Wiem, że wysyłanie tak prywatnego dokumentu, jak paszport budzi wiele obaw. Sami nie czuliśmy się z tym faktem zbyt dobrze. Z takiego sposobu załatwienia wizy do Rosji korzystali jednak nasi znajomi, którzy odwiedzili Petersburg rok wcześniej. Biura pośrednictwa wizowego są również polecane na wszystkich forach i blogach podróżniczych. Nie ma więc się czego obawiać. Oczywiście możesz skorzystać z usług innej firmy zajmującej się pośrednictwem wizowym. Takich podmiotów na rynku nie brakuje.

Sankt Petersburg – wycieczka do Rosji samolotem

Do Sankt Petersburga można dotrzeć na kilka sposobów. Droga lądowa jest jednak trochę długa. Możliwości dotarcia drogą morską nawet nie braliśmy pod uwagę. Z racji ograniczonego czasu najtańszą i najkorzystniejszą opcją było połączenie lotnicze.

Piter (to potoczna nazwa miasta, która funkcjonuje w slangu od kilku wieków) ma bardzo rozwiniętą infrastrukturę. Jednym z jej filarów jest port lotniczy Petersburg-Pułkowo. Loty Petersburg-Warszawa ma w swojej ofercie m.in. LOT i Lufthansa (stan na styczeń 2019), ale nie udało się nam upolować żadnych tanich biletów. Postanowiliśmy zatem skorzystać z innej możliwości, powszechnie wykorzystywanej przez kibiców footballu latających na World Cup 2018 do Moskwy.

Sankt Petersburg wycieczka
Oczekując na lot

330 km od Białegostoku oraz 188 km od Gdańska, w Okręgu Kaliningradzkim znajduje się zmodernizowany Port lotniczy Kaliningrad-Charbrowo. Loty z Kaliningradu do Petersburga są relatywnie tańsze. Bilety lotnicze do Petersburga udało się nam wyrwać za 94 euro od osoby. Skorzystaliśmy z oferty tanich linii lotniczy Pobeda. Już w tym miejscu rozwieję wszelkie obawy. Linie lotnicze Pobeda nie ustępują w niczym popularnemu Ryanairowi.

Lotnisko w Kaliningradzie zostało mocno zmodernizowane. Przy samym wejściu do terminalu znajduje się strzeżony parking. Pośród personelu zdarzają się osoby mówiące po angielsku. Lotnisko ma trochę inne procedury bezpieczeństwa niż te, którym byliśmy dotychczas poddawani. Mianowicie kontrolę bagażu przechodzisz już po samym przekroczeniu drzwi terminalu. Nie jest to kłopotliwe. Jest po prostu inaczej niż w Balicach, Stuttgarcie czy na Okęciu.

Sankt Petersburg – wycieczka do Rosji samochodem

Po długich przemyśleniach doszliśmy do wniosku, że do Kaliningradu pojedziemy samochodem. Opel Astra z 2005 roku nie zalicza się raczej do aut, które cieszą się zainteresowaniem złodziei, to też podjęcie decyzji przyszło nam dość łatwo. Wjazd samochodem do Rosji był najtrudniejszym z elementów naszej podróży, ale zacznijmy od formalności. Jest ich tyle, że sam nie wiem, od czego zacząć.

 

Podczas przekraczania granicy nie było nam tak wesoło.

Jeśli jesteś właścicielem lub współwłaścicielem auta, to jeden problem masz z głowy. W przeciwnym wypadku niezbędne będzie notarialne upoważnienie do nieograniczonego używania pojazdu w kraju i za granicą. Dokument musi zostać wystawiony przez właściciela pojazdu i przetłumaczony na język rosyjski. Auto musi posiadać ważny przegląd. Niezbędne będzie też tzw. ubezpieczenie zielona karta. Zgłoś się po nie do swojej ubezpieczalni. Wiele towarzystw wystawia taki papierek za darmo. Owa zielona karta chroni Cię przed odpowiedzialnością za ewentualne szkody podczas podróży samochodem poza granice Polski.

Przy podróży samochodem na granicy polsko-rosyjskiej czeka Cię wypełnienie deklaracji celnej. To był zdecydowanie jeden z najbardziej stresujących momentów podczas wjazdu do Rosji. Nie wiedzieliśmy, jak wypełnić kwity, a pani celniczka miała bardzo zły dzień.

Lepiej się teraz skup, jeśli wolisz uniknąć kłopotów.

Deklarację wypełnia właściciel auta w dwóch identycznych egzemplarzach. Jeden zostawiasz funkcjonariuszowi rosyjskich służb granicznych, drugi jedzie z Tobą.

Bardzo istotnym dokumentem jest również karteczka migracyjna. Wypełnia ją każdy obcokrajowiec wjeżdżający na teren Federacji Rosyjskiej. Otrzymasz ją od funkcjonariuszy, wypełnisz na miejscu i wręczysz pogranicznikowi, kiedy Cię o to poprosi. „Starszyna” przerwie kwit na pół i zwróci nam jedną połówkę opatrzoną pieczątką. Pilnuj tego skrawka papieru jak oka w głowie. Będziesz go musiał zwrócić podczas podróży powrotnej.

Podobno podczas rutynowej kontroli milicja może poprosić Cię o okazanie tego dokumentu. Lepiej więc go nie zgubić.

Rosja nie należy do Schengen, dlatego szykuj się na trzepanie auta. Pogranicznicy sprawdzą, co masz w bagażniku, na tylnej kanapie czy pod maską. Możesz też zostać wylosowany i trafić na rentgen.

Przyznam, że przekraczanie granicy z Rosją samochodem nie było niczym miłym. Człowiek docenia wówczas na własnej skórze zalety Europy bez granic.

wycieczka do Rosji samochodem wymaga cierpliwości

Twoi znajomi jeździli na mistrzostwa samochodem? Fajnie, ale pamiętaj, że wówczas panowały inne standardy. Jechaliśmy do Rosji po raz pierwszy i niespecjalnie chcieliśmy jechać przez cały Okręg Kaliningradzki, więc udaliśmy się na przejście w Bezledach. Przez tydzień sprawdzaliśmy kolejki i czas oczekiwania na przejściu. Wszystko zapowiadało się kolorowo. Oczywiście wychodziliśmy z założenia, że swoje będzie trzeba odstać i zarezerwowaliśmy sobie trochę czasu na przekroczenie granicy.

Sankt Petersburg wycieczka

Niestety rzeczywistość brutalnie sprowadziła nas do parteru. W kolejce spotkaliśmy 32 auta, a czas oczekiwania był nad wyraz długi. Gdyby nie rady lokalnych kumpli Hana Solo i ogromna pomoc polskich funkcjonariuszy Straży Granicznej, spóźnilibyśmy się na samolot jakieś 2 godziny.

PO PRZEKRACZENIU GRANICY POLSKO-ROSYJSKIEJ UWAŻAJ NA ROMAING. TO KOSZTUJE.

Byliśmy zmuszeni na chwilę odpalić transfer danych. Nie mieliśmy czasu na zakup i zmianę karty, a mapa była nam mocno potrzebna Za niecały 1 MB danych sieć Play naliczyła kilkanaście złotych. Warto zatem wcześniej pobrać mapę offline, a tuż po przekroczeniu granicy kupić rosyjską kartę SIM.

Sankt Petersburg – wycieczka do Miasta Kultury

Jak jednym słowem opisać Piter? Zawsze opowiadam, że gdyby urwał mi się film i obudziłbym się w tym mieście, to tylko po szyldach pisanych cyrylicą domyśliłbym się, że jestem w Rosji.

Sankt Petersburg wycieczka

Sankt Petersburg to piękne i nowoczesne miasto, w którym króluje duch Europy Zachodniej. Ruch odbywa się płynnie, jest czysto, a na ulicach nie brak dobrych aut. Mieszkańcy lubią eleganckie i modne ubrania. Samo miasto tętni życiem i zachęca do eksploracji.

Poznaj naszą listę miejsc, które musisz zobaczyć w Petersburgu. Oczywiście Trip Advisor też Ci się przyda!

Sankt Petersburg – wycieczka szlakiem zabytków

A teraz zabierzemy Cię w miejsca, które sami zwiedziliśmy.  Niestety tydzień to zdecydowanie za mało, aby zwiedzić cały Piter. Dawna stolica oferuje wiele rozrywek. Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Chociaż Piter nie stanowi ulubionej destynacji mieszkańców Europy Zachodniej, miasto nie narzeka na brak turystów. Rodzi to pewien problem. W wielu miejscach bywa tłoczno, a kolejki niekiedy odstraszają.

Sankt Petersburg wycieczka
W Ermitażu bywa tłoczno.

Sankt Petersburg – Ermitaż

Nieważne czy lubisz sztukę, czy nie. Ermitaż trzeba odwiedzić! To, jak wybrać się do Watykanu i nie zobaczyć Placu Św. Piotra. Petersburski Ermitaż należy do top 10 światowych muzeów. Majestat obiektu podkreśla też lokalizacja. W końcu to zimowa rezydencja carów Rosji i miejsce ważnych wydarzeń Rewolucji Październikowej. Nie będę słodził. Szykuj się na tłok, duszności i tabuny turystów z Azji, których w pewnym momencie znienawidzisz. Na teren obiektu nie wniesiesz też wody.

Sankt Petersburg wycieczka

Jeden cały dzień na obejrzenie wszystkiego to zdecydowanie za mało, gdyż ilość prezentowanych eksponatów przyprawia o zawrót głowy. Pojęcie „światowe dziedzictwo” w Ermitażu nabiera zupełnie nowego znaczenia. To po prostu trzeba zobaczyć. Podobno wejściówki można kupić online. Nie sprawdzaliśmy tej możliwości, gdyż bilety kupiliśmy w dniu wizyty. Pamiętaj też, że do tego Muzeum przez duże „M” obowiązują dwie kolejki. Grupy zorganizowane oraz obywatele Rosji, Białorusi i innych państw „sprzymierzonych” mają inne wejście. Plus tego jest taki, że turyści z Europy Środkowej i Europy Zachodniej nie muszą tracić czasu. Płacą za to drożej za bilet. W końcu nas stać.

Sankt Petersburg wycieczka

Na teren kompleksu muzealnego możesz wejść przy Placu Pałacowym numer 2 (główny plac Sankt Petersburga). Prowadzi ono przez dużą żelazną bramę, po przekroczeniu której trafisz na dziedziniec. Wewnątrz znajdują się kasy biletowe, a także automaty biletowe. Polecamy korzystanie z automatów biletowych, gdyż do nich z reguły nie ma dużych kolejek. Pamiętaj o wygodnych butach, komfortowym ubraniu, odpowiednim posiłku oraz nawodnieniu organizmu. Spędzisz tam wiele godzin, a ławek jest jak na lekarstwo. Automatów z wodą i batonikami brak. Niemniej jednak warto. Zarezerwuj sobie dużo czasu na tę atrakcję!

Sankt Petersburg wycieczka
Takie tam z Rubensem.

PS.
Wejście do Ermitażu jest darmowe w pierwszy czwartek każdego miesiąca i 7 grudnia. Jednodniowy bilet do Kompleksu Głównego Muzeum i reszty jego budynków kosztuje 600 rubli (700 rubli w sezonie letnim). Możesz też wybrać bilet na zwiedzanie tylko jednego z budynków Ermitażu. Wówczas zapłacisz 300 rubli za osobę.

Sankt Petersburg – Cerkiew na Krwi

Sobór Zmartwychwstania Pańskiego to obok Ermitażu jeden z najczęstszych widoków na pocztówkach z Petersburga. Cerkiew na Krwi została wzniesiona w miejscu, w którym przeprowadzono udany zamach na cara Aleksandra. Wydarzenia upamiętnia swego rodzaju „ołtarz” umieszczony wewnątrz budynku. Sobór ma za sobą bardzo ciekawą historię. Turyści mogą go odwiedzać dopiero od 1997 roku, gdyż wówczas dobiegły końca trwające 30 lat prace konserwatorskie.

Sankt Petersburg wycieczka

Cerkiew zachwyca pod każdym względem – zarówno architekturą bryły, jak i mozaikami wewnątrz. Nawet ci, którym obca jest sztuka sakralna, powinni poświęcić chwilę, aby odwiedzić to miejsce. Naprawdę warto, chociażby dla doznań estetycznych.

Sankt Petersburg wycieczka

Sankt Petersburg – Sobór Św. Izaaka

Spacerując po centrum Petersburga, miniesz ten budynek wiele razy. Zabytek ma za sobą trudną historię, której ślady możesz dostrzec gołym okiem. Obejrzyj dokładnie monumentalne kolumny z litego granitu, a dostrzeżesz ślady po kulach.

Sankt Petersburg wycieczka

Warto zwiedzić sobór od środka, jednak największym atutem jego położenia jest wieża widokowa. Jak w każdym turystycznym miejscu Petersburga i na niej bywa tłoczno, więc ciężko o ładne selfie. Można wiele dostrzec z górującego nad miastem tarasu. Zdecydowane „must have”.

Sankt Petersburg wycieczka

Sankt Petersburg – Peterhof

Legendy o ociekających złotem rosyjskich pałacach i wielkich ogrodach nie są ani trochę przesadzone. Biletu do ogrodów Peterhof kosztuje 900 rubli. Kompleks jest położony ok. 30 km na zachód od Petersburga, nad Zatoką Fińską. Darowaliśmy sobie zwiedzanie pałacowego wnętrza, gdyż w ciągu naszego „Rosyjskiego Tygodnia” Ermitaż aż nadto zaspokoił nasz apetyt na kulturę. Zwiedziliśmy za to rozległe ogrody.

Sankt Petersburg wycieczka

To, co najbardziej przyciąga w rozległym kompleksie to Wielka Kaskada, składająca się z łącznie 200 różnych fontann i wodotrysków. Zdobi ją 37 złotych posągów. Z największej z fontann wystrzeliwuje w górę blisko 20-metrowy słup wody. Będąc w tym miejscu, można poczuć się jak w raju. Jestem przekonany, że zgodzi się ze mną każdy, kto miał okazję zobaczyć Peterhof latem.

Sankt Petersburg wycieczka

Do kompleksu można dopłynąć wodolotem z Petersburga lub dojechać autem. My wybraliśmy tę drugą opcję, gdyż Peterhof był jednym z elementów naszej objazdówki po Zatoce Fińskiej.

Sankt Petersburg – Carskie Sioło

Położony na terenie miasta Puszkin kompleks pałacowo-parkowy to miejsce, z którego niemieccy żołnierze skradli legendarną bursztynową komnatę. Dziś na terenie obiektu znajduje się jej reprodukcja. Zabrakło nam czasu i determinacji, aby zwiedzić Carskie Sioło w całości. Udaliśmy się jednak na spacer po ogrodach carskiej rezydencji. Być może uda się kolejnym razem.

Sankt Petersburg wycieczka

Sankt Petersburg – Ogród Letni

Jeśli chcesz poczuć chill w sercu wielkiego miasta, idź na spacer do Ogrodu Letniego. Pewnie i tak znajdzie się na Twojej drodze. Zobaczysz tam reprodukcje popiersi postaci z historii i mitologi. W jednej z alejek trafisz na popiersie Jana III Sobieskiego i królowej Marysieńki. Na terenie Ogrodu Letniego znajduje się również wiele obiektów małej architektury. Z nostalgią wspominamy klimat zielonych alejek w sercu Pitera.

Sankt Petersburg wycieczka

Sankt Petersburg – metro

Petersburskie Metro fascynuje mnie, od kiedy zetknąłem się z twórczością Dmitrija Głuchowskiego – pisarza, który podbił serca milionów fanów literatury postapokaliptycznej powieścią Metro 2033. Akcja książki „Piter” osadzonej w uniwersum cyklu rozgrywa się właśnie w Petersburgu. Nie mogłem zatem odpuścić odwiedzin w spektakularnej sieci schronów przeciwatomowych, bo tym właśnie jest petersburskie metro. Poruszając się po mieście, często zjeżdżaliśmy pod powierzchnię miasta i podróżowaliśmy głośnymi wagonikami. Jest… ciekawie.

Sankt Petersburg wycieczka

Sam zjazd ruchomymi schodami potrafi zająć kilka minut. Nikogo nie powinno to dziwić, gdyż sieć tuneli wydrążono bardzo, ale to bardzo głęboko pod ziemią. Większość stacji leży na głębokości 50-75 m, co sprawia, że petersburskie tunele metra uznaje się za najgłębszą na świecie. Nawet na „zwykłych” stacjach kąt nachylenia schodów ruchomych każe mieć się na baczności. Ewentualna strata równowagi i koziołkowanie w dół raczej nie skończy się dobrze.

Sankt Petersburg wycieczka

Przy wejściach na peron wprawne oko dostrzeże hermetyczną bramę, która w razie ataku nuklearnego zatrzaśnie się, odcinając ocalałych od zagrożeń zewnętrznych. Idealne miejsce na przetrwanie końca świata.

Będąc w Petersburgu należy odwiedzić cztery najważniejsze stacje lokalnego metra.

– Płoszczad´ Wosstanija (dziesiąta stacja linii Kirowsko-Wyborskiej)
– Narwskaja (piętnasta stacja linii Kirowsko-Wyborskie)
– Kirowskij Zawod (szesnasta stacja linii Kirowsko-Wyborskiej)
– Awtowo – siedemnasta stacja linii Kirowsko-Wyborskiej

Każda z tych stacji przenosi nas do innej epoki i stanowi swoisty monument pamięci ZSRR. Rozległe żyrandole, marmury, zdobione sklepienia, płaskorzeźby… to trzeba zobaczyć na własne oczy!

Sankt Petersburg wycieczka

Sankt Petersburg – Twierdza Pietropawłowska

Warownia na Wyspie Zajęczej jest najstarszą budowlą miasta. Chociaż sporo pospacerowaliśmy w cieniu czerwonych murów, nie skusiliśmy się zwiedzanie biletowanych atrakcji wewnątrz, Wizyta w Wojskowo-Historycznym Muzeum Artylerii, Wojsk Inżynieryjnych i Łączności, które znajduje się na terenie Twierdzy Pietropawłowskiej, w zupełności zaspokoiła nasz apetyt.

Sankt Petersburg wycieczka

Z racji ograniczonego czasu zatrzymaliśmy się tylko na dziedzińcu placówki, gdzie nie mogłem nacieszyć oczu czołgami, ciężarówkami, pojazdami inżynieryjnymi i innymi maszynami z czasów ZSRR. Trochę smutne, że większość z tych eksponatów muzealnych możemy spotkać na rodzimych poligonach, ale to już zupełnie inna kwestia. Wstęp na dziedziniec muzeum jest darmowy.

Sankt Petersburg – Aurora

Symbol Rewolucji Październikowej został zakotwiczony na Newie, gdzie cieszy oczy setek turystów. Niestety, ale bardzo długa kolejka sprawiła, że zrezygnowaliśmy z wejścia na pokład. Z zewnątrz statek prezentuje się jak wiele innych jednostek typu okręt-muzeum. Aurora to jednak pewna legenda, dlatego warto, chociaż na chwilę rzucić na nią okiem.

Sankt Petersburg wycieczka

Petersburg – Plac Zwycięstwa

Nie jest to standardowa atrakcja, jednak z szacunku do historii miasta warto zatrzymać się na chwile w tym miejscu zadumy. Oblężenie Leningradu trwało 2,5 roku i pochłonęło 1,5 mln ofiar. Podczas II wojny światowej Piter był istnym piekłem na Ziemi. Plac Zwycięstwa jest dedykowany pamięci ofiar i bohaterskich obrońców tej metropolii. Pod ziemią znajduje się również multimedialne muzeum, które przybliży laikom dramaturgię wojennych wydarzeń.

Sankt Petersburg wycieczka

Sankt Petersburg – wycieczka szlakiem innych atrakcji

W Sankt Petersburgu monumentalne pałace, kompleksy ogrodów i inne zabytki spotkasz wszędzie. To miasto oferuje również wiele innych atrakcji. Sprawdzaliśmy tylko te legalne.

Sankt Petersburg wycieczka

Sankt Petersburg – Muzeum Radzieckich Automatów do Gry

To bardziej pub niż muzeum, ale i tak jest fajnie. Płacisz przy barze i w pudełku po zapałkach dostajesz kopiejki. Potem kilkanaście automatów do gry z czasów Związku Radzieckiego jest do Twojej dyspozycji. Przednia zabawa, przy której gra na Pegasusie stanowi futurystkę. Bawiliśmy się przednio i Wam też polecamy! Podrzucam adres. Kliknij >TUTAJ<

Sankt Petersburg wycieczka

Sankt Petersburg – Newski Prospekt

Każde miasto ma swoją główną, najbardziej reprezentacyjną ulicę. W Petersburgu jest to Newski Prospekt. Zwiedzając miasto, nie da się na niego nie trafić. Wzdłuż ulicy górują zabytkowe kamienice. Nieopodal znajduje się Sobór Zmartwychwstania Pańskiego. Przy Newskim jest też zlokalizowany sobór Kazańskiej Ikony Matki Bożej i luksusowy Grand Hotel Europa czy Zinger Company House. Szczególnie ten ostatni przykuwa uwagę kopułą przeszklonej wieży, która góruje nad Newskim Prospektem. Kiedyś miał w niej swoje biuro właściciel serwisu społecznościowego VK.

Sankt Petersburg wycieczka

 

Sankt Petersburg – rejs kanałami

W położonej nad Newą metropolii znajduje się aż 539 mostów. W dodatku pomiędzy budynkami miasta wije się Fontanka – dopływ Mewy. Położenie miasta sprawia, że jest ono poprzecinane licznymi kanałami – stąd częste określanie Petersburga Wenecją Północy. W pobliżu Newskiego Prospektu (okolice kanału) lub w okolicach Newy na wysokości Ermitażu łatwo znaleźć pracowników firm oferujących zorganizowane wycieczki łódką po kanałach Petersburga. Zdecydowanie polecamy taki rejs!

Sankt Petersburg wycieczka

Podczas podróży zobaczysz praktycznie wszystkie, ważniejsze miejsca i miło spędzisz czas. Nie zmęczysz się przy tym za mocno, gdyż każda łódź jest wyposażona w ławeczki. Warto się trochę cieplej ubrać. I pamiętaj – to Rosja! Idzie się wytargować o ceny biletów. No i trzymaj głowę nisko, kiedy kapitan każe. No, chyba że chcesz zaczepić nią o most.

Sankt Petersburg – wycieczka do Kronsztadu

Ten silnie ufortyfikowany port morski na wyspie Kotlin to jedna z siedzib słynnej Floty Bałtyckiej. W czasach ZSRR cały obszar był niedostępny dla cywili, co czyni to miejsce jeszcze bardziej interesującym. Kronsztad leży 30 km na zachód od Petersburga. My dostaliśmy się tam autem po trasie wiodącej po Zaporze Petersburskiej. Ta grobla przeciwpowodziowa liczy 25 km. Jedynie zdjęcia satelitarne oraz Mapy Google są w stanie uzmysłowić potęgę tego obiektu, który chroni Petersburg przed falami sztormowymi z Zatoki Fińskiej. Kronsztad to jedna wielka wyspa-twierdza. Warto tam zajrzeć. W ramach ciekawostki dodam, że tylko w Kronsztadzie widziałem na żywo karabin AK. Na dodatek u wartownika. Zaskakujące w tak zmilitaryzowanym kraju.

Sankt Petersburg wycieczka
Z Flotą Bałtycką w tle.

Sankt Petersburg – wycieczka obwodnicą KAD

Kolcewaja Awto Doroga to licząca 142 km obwodnica Petersburga. Jej część przebiega po opisywanej wcześniej Zaporze Petersburskiej. Budowa szlaku trwała 34 lata. W skład całego ciągu wchodzi m.in. słynny Wielki Obuchowski Most. Trasa służy głównie mieszkańcom Pitera. Nasz niezawodny przewodnik, Władimir zabrał nas na przejażdżkę KAD, abyśmy mogli rzucić okiem na rozciągające się z estakady widoki. Sieć nowoczesnych dróg Petersburga zaskakuje. Poza KAD mieliśmy okazję przejechać również autostradą Western High-Speed Diameter (ЗСД), z której dobrze widać przyszłą siedzibę Gazpromu – Łachta Centr.

Sankt Petersburg wycieczka

Sankt Petersburg – Zielenogorsk

Pamiętaj, że w Rosji są dwie miejscowości o tej nazwie. Jedna leży nieopodal Pitera. Druga znajduje się gdzieś w azjatyckiej części mocarstwa i jest zamknięta dla cywili. Petersburski Zielenogorsk przypadł ZSRR po zakończeniu wojny zimowej. To miły kurort, który warto odwiedzić, aby się chwilę zrelaksować. Ładna plaża, hotele… Przy dłuższym pobycie wypad do tego kurortowego miasteczka stanowi fajną odskocznię.

Sankt Petersburg wycieczka

Sankt Petersburg – jak podróżować

Z racji słynnej rosyjskiej gościnności nie musieliśmy się zbyt mocno martwić o transport. Kiedy nasz gospodarz był zajęty, my przemieszczaliśmy się petersburskim metrem lub Uberem. W Rosji Uber został wchłonięty przez Yandex Taxi. Nie zdziw się, jeśli po zamówieniu auta przez aplikację podjedzie po Ciebie taksówka Yandexu. Najczęściej spotykane auta to KIA Rio lub Hyundai Solaris. Do spokojnego transportu z punktu A do B wystarczą. Problemy tkwią jednak w kierowcach, gdyż często są nimi sezonowi pracownicy z Tadżykistanu. Niektórzy nie mówią po angielsku. My trafiliśmy akurat na bardzo ogarniętego kierowcę (Poland? I know! Lewandowski!), ale podobno nie wszyscy mają tyle szczęścia.

Sankt Petersburg wycieczka
Jedno z ulubionych aut kierowców rosyjskiego Ubera.

W Rosji niezwykle popularne są również marszrutki – mikrobusy trochę mniejsze od słynnych polskich gimbusów. Vany krążą z reguły po regularnych trasach. Przejazd takim busikiem to ciekawe doświadczenie, gdyż stanowi najlepszą okazję do przyjrzenia się bliżej rosyjskiemu społeczeństwu. Bez obaw, to całkiem bezpieczny środek transportu.

Sankt Petersburg wycieczka

Sankt Petersburg – skrawek Zachodu w Rosji

Nie ma cienia przesady w określaniu Petersburga jako Stolicy Kultury. Ukochane miasto Władimira Putnia urzeka pięknem zabytków, a ruch odbywa się kulturalnie i płynnie. Jesteśmy niezwykle podobni do Rosjan. Podczas wielogodzinnych rozmów znaleźliśmy wiele cech wspólnych.

Faktem jest, że Rosjanie zdają się stronić od nadmiernego uśmiechania i okazywania uczuć w miejscach publicznych. W gruncie rzeczy to jednak bardzo mili ludzie dlatego podczas wycieczki do Petersburga warto schować do kieszeni polityczne podziały i nie bać się wchodzić w interakcję.
W końcu zarówno my, jak i oni mamy słowiańskie korzenie. Więcej nas łączy, niż dzieli.

Sankt Petersburg wycieczka

PS.
U Rosjan na poziomie żłopanie wódki wyszło z mody. Przez cały pobyt nie wypiliśmy nawet jednego kielonka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *