volvo v60

Chociaż Szwedzi uchodzą za neutralny naród, nie ustępują pola w żadnym z motoryzacyjnych segmentów. Miałem okazję przyjrzeć się z bliska ich najnowszej „broni”, która już teraz spędza sen z powiek niemieckiej konkurencji. II generacja Volvo V60 na pewno sporo namiesza w klasie średniej. Szwedom udało się stworzyć rodzinne kombi, łączące w sobie charakterystyczny skandynawski design, bezpieczeństwo, luksus i dobre osiągi.

Nowe Volvo V60 dopiero wchodzi na rynek, więc minie jeszcze trochę czasu, zanim na naszych drogach zagości na dobre. Ma jednak ku temu sporo predyspozycji.

Producent z Göteborg zadbał o promocję modelu i wysłał je w tournée po sieci dealerskiej. Plan objazdówki pokazowego egzemplarza objął również Podlasie. Miałem okazję przyjrzeć się „V-sześćdziesiątce” z bliska podczas dni otwartych w salonie Volvo Nord Auto Białystok.

Volvo V60 – rodzinnie, wygodnie, luksusowo

Szwedzi stworzyli eleganckie i przestronne kombi o stylistyce mocno zbliżonej do większego V90. Mimo iż jest auto typowo rodzinne, zdecydowanie nie można mu zarzucić braku polotu i finezji.

Bryła nadwozia oraz detale nawiązują do aktualnej stylistyki Volvo. Od samego początku uwagę przykuwa duży grill, umieszczony pomiędzy LED-owymi reflektorami w kształcie „młota Thora”.

Później jest już tylko lepiej. W środku luksusowo i nowocześnie jak w XC90, a z tyłu… bagażnik o pojemności 530 litrów pojemności! Wakacje w Chorwacji, narty we Włoszech czy nawet zakupy przed apokalipsą z taką ilością miejsca nie stanowią problemu!

nowe volvo v60

Volvo V60 – nowości

II generacja urosła w stosunku do swojego poprzednika. Wymiary nowego Volvo V60 prezentują się następująco:

  • długość całkowita – 476, 1 cm
  • rozstaw osi – 287,1 cm
  • wysokość – 143 cm,
  • szerokość z lusterkami – 204 cm

Raczej nikt nie powinien narzekać na brak przestrzeni wewnątrz. Chociaż prezentowany egzemplarz był elementem statycznej wystawy, wszystko wskazuje na to, że będzie to wyjątkowo wygodne auto.

W palecie silników są dostępne dwie jednostki benzynowe i dwa diesle. Volvo stawia na 4-cylindrowe silniki o pojemności 2 litrów. Moc maksymalna turbodiesli wynosi odpowiednio 150 KM w wersji D3 oraz 190 KM w wersji D4.

Benzyniaki są z kolei oferowane w czterech wersjach. Najsłabsza to T5 o mocy 254 KM z jedną turbosprężarką pod maską. Kolejny silnik z gamy, oznaczony symbolem T6 dzięki podwójnemu turbodoładowaniu (kompresor i turbosprężarka) osiąga moc 310 KM. W ofercie Volvo nie zabrakło również rozwiązań hybrydowych plug-in (akumulatory można ładować poprzez gniazdko elektryczne). W przypadku hybryd moc maksymalna wynosi odpowiedni: 340 KM (T6 Twin Engine AWD) lub 390 KM (T8 Twin Engine AWD).

nowe volvo v60

V60 będzie też dostępne w ofercie abonamentowej Care by Volvo.

Volvo V60 – rodzinnie, wygodnie, luksusowo i konkurencyjnie

Pojawienie się II generacji V60 raczej nie przysporzyło powodów do radości naszym zachodnim sąsiadom.

Już w lutym, kiedy pojawiły się pierwsze informacje na temat cen i wyposażenia, w mediach podniosły się głosy, że C klasa Mercedesa, Audi A4 i BMW serii 3 zyskają mocnego konkurenta.

Nowe Volvo V60 takim konkurentem jest, nie tylko pod względem wyposażenia. Szwedzkie kombi wypada lepiej cenowo.

W IV kwartale 2018 roku w palecie Volvo ma pojawić się wersja V60 D3. Jej cena będzie zaczynała się od 147 000 zł. Biorąc pod uwagę nacisk na promocję i rozwój wspomnianej usługi abonamentowej Care by Volvo, w niedalekiej przyszłości możemy być świadkami zażartej walki producentów w klasie średniej. Na szczęście na końcu zawsze zyskują klienci. 😉

Zapraszam do obejrzenia galerii zdjęć Volvo V60 drugiej generacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *